Rejestracja
Strona główna Nieruchomości • Notowania Ogłoszenia giełdowe FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Ogólne
Dla kogo jest Prosta Giełda? Prosta Giełda została stworzona z myślą o wszystkich osobach lub firmach, które dysponują nieruchomościami lub chcą w nie zainwestować.
Dla inwestora
Ile może wynieść roczny zysk z inwestycji? Szacujemy, że będzie wahał się między 6 a 20 proc. Jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku inwestycji w instrumenty finansowe – lokaty terminowe oraz obligacje. Jest to również zdecydowanie bezpieczniejsza forma inwestycji od gry na giełdzie. Wszystkie nieruchomości są bowiem zabezpieczone hipoteką. Dodatkowo wniesiony w aktywa wkład nabiera na wartości razem z zakupioną nieruchomością. Oczywiście istnieje ryzyko, że w przypadku utraty wartości nieruchomości nasz wkład również proporcjonalnie zmniejszy swoją wartość. Czy mogę w każdej chwili wyjść z inwestycji? Tak i to bez straty „czynszu najemnego”. Jest on bowiem naliczany za każdy dzień posiadania aktywów. Z inwestycji można zrezygnować w każdej chwili bez żadnych kar. W jaki sposób mogę kupić aktywa w nieruchomości? To bardzo proste. Należy wybrać nieruchomość z listy dostępnych. Warto będzie porównać jej wartość z wartością podobnych w najbliższej okolicy. Następnie sprawdzamy wysokość miesięcznego „czynszu najemnego”, wiarygodność właściciela, operat przygotowany przez licencjonowanego rzeczoznawcę i przystępujemy do zakupu dostępnych aktywów równie prosto jak w sklepie internetowym. Wyświetlamy listę aktualnych ofert sprzedaży z oferowaną ceną oraz ilością aktywów dla wybranej przez nas nieruchomości. Można je kupić od razu po cenie, za którą aktualnie inni inwestorzy chcą sprzedać lub wystawić ofertę zakupu podając liczbę oraz cenę po której chcemy kupić. W jaki sposób otrzymujemy „czynsz najemny”? W dniu wypłaty „czynszu najemnego” nasze konto w usłudze zostaje zasilone „czynszem najemnym” w wysokości proporcjonalnej do ilości posiadanych aktywów. Dla przykładu jeżeli kupiliśmy 10 proc. aktywów w lokalu, dla którego „czynsz najemny” wynosił 12 000 zł miesięcznie, to na nasze konto trafi co miesiąc 1 200 zł pomniejszone o prowizje. Jak sprzedać aktywa w nieruchomościach? Wybieramy z listy posiadanych nieruchomości tą której aktywa chcemy sprzedać. Wyświetlamy listę aktualnych ofert sprzedaży/zakupu z oferowaną ceną oraz liczbą aktywów. Możemy je sprzedać od razu po cenie, za którą aktualnie inni inwestorzy chcą kupić lub wystawić ofertę sprzedaży podając liczbę oraz cenę, po której chcemy sprzedać. W jaki sposób jest rozliczany „czynsz najemny”? Właściciel nieruchomości raz w miesiącu przelewa „czynsz najemny” w wysokości zadeklarowanej podczas wprowadzania jej na Prostą Giełdę. W przypadku nieruchomości, w której sprzedał 50 proc. aktywów i zadeklarował 12 000 zł. miesięcznego „czynszu najemnego” przelewa 6000 zł. Wpłacone środki są niezwłocznie rozdystrybuowane proporcjonalnie do użytkowników posiadających aktywa w danej nieruchomości.
Dla właściciela
Szukam zastrzyku gotówki na rozwój biznesu. Jak szybko mogę go otrzymać wprowadzając nieruchomość na Prostą Giełdę? Oceniamy, że czas spieniężenia wystawionej części nieruchomości może wynieść 5-7 dni roboczych. To szybko w porównaniu do czasu niezbędnego na uzyskanie finansowania dla firm. Dodatkowymi atutami są: uproszczona procedura wprowadzania nieruchomości na Prostą Giełdę i możliwość samodzielnej decyzji kiedy chce się odzyskać aktywa poprzez ich skupowanie. Czy mogę wprowadzić do obrotu tylko część aktywów? Tak. Można wprowadzić do obrotu część nieruchomości, dzieląc ją na aktywa. Obrotem na rynku Prostej Giełdy może być objęte np. 10 proc. nieruchomości, czyli tylko tyle ile aktualnie zamierza jej wystawić. Mam firmę deweloperską, która ma na sprzedaż kilka lokali komercyjnych. Chciałbym je wynająć lub sprzedać. Czy mogę to zrobić na Prostej Giełdzie? Tak. To właśnie dzięki Prostej Giełdzie może połączyć obie potrzeby. Wprowadzając nieruchomości na Prostą Giełdę można odzyskać kapitał zainwestowany w ich wybudowanie, jednocześnie pozostając operatorem zajmującym się komercyjnym wynajmem tych nieruchomości. W takim przypadku czynsz otrzymany z tych lokali pomniejszony o koszty przekazywany jest co miesiąc do inwestorów, proporcjonalnie do posiadanych aktywów, jako comiesięczny „czynsz najemny”. To Ty decydujesz ile aktywów wprowadzisz do obrotu. Mam nieruchomość i chcę ją wprowadzić na Prostą Giełdę. Co mam zrobić? Należy wysłać zgłoszenie o chęci wprowadzenia nieruchomości na giełdę do administratora Prostej Giełdy, przesłać komplet dokumentów związanych z nieruchomością i udać się do notariusza w celu zawarcia umowy przystąpienia do Prostej Giełdy oraz zabezpieczenia nieruchomości hipoteką. Od tego momentu można wystawiać oferty sprzedaży podając liczbę aktywów oraz cenę.